Стаття 288. Орендна плата, ПКУ

Написано: "Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики." Яка саме форма була встанволена в 2013, 2014, 2016 роках?

2. Яку відповідальність несуть органи місцевого самоврядування за надання недостовірної інформації?

3. Чи звіряють працівники ОДПІ дані цієї форми, наданої ОМС) з даними, які подає орендар в Декларації при нарахуванні орендної плати?

4. Якщо орендар сам нараховує собі плату, то яким способом вноситься нарахування ? І чому різняться суми нарахованого з тими, які в Декларації?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

1. У ст. 206 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. встановлено, що використання землі в Україні є платним. Положеннями Податкового кодексу України регламентуються відносини щодо справляння орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності. Відносини щодо справляння орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у приватній формі власності, регулюються нормами Цивільного, Земельного кодексів, а також положеннями Закону України „Про оренду землі" від 06.10.1998 р. Розмір, строки і особливості внесення орендної плати за землю, яка перебуває у приватній формі власності, встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

     Статтю 288 Податкового кодексу було доповнено абзацом третім (його зміст-«Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики») законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року-Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 7-8, № 9, ст.55. Тобто текст закону був опублікований у виданні «Відомості Верховної ради» на початку 2015 року, а отже-в 2013-му і 2014-му роках не було встановлено такої форми, вона була встановлена цими законом і нижчезгаданим наказом недавно, і не на рік, а-поточно, до змін у законодавстві щодо даного ж питання! Наказом міністерства фінансів України «Про затвердження форми Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності» від 17-го вересня 2015-го року затверджено Форму Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності. В приватному повідомленні-я перешлю Вам файл з формою цього документу.

2. Посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги, адміністратори несуть дисциплінарну, цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законом, за порушення вимог законодавства у сфері надання адміністративних послуг. Суб’єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

     Згідно із статтею 212-3 Кодексу про адміністративні правопорушення «Порушення права на інформацію та права на звернення», необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації-тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян! Винними у вчиненні даного правопорушення, згідно із законом «Про доступ до публічної інформації», можуть бути посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування тощо.

3. Щодо того, чи звіряють працівники Державної податкової інспекції дані цього Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності, про форму якого мовиться у статті 288 Податкового кодексу і який надсилається органом виконавчої влади чи місцевого самовряджування контролюючому органу, з даними Податкової декларації з плати за землю, яка теж подається контролюючому органу, то його працівники мали б звіряти дані цих документів, оскільки внаслідок незроблення цього виникає великий ризик невірно зробленої оплати орендної плати за землю, завдання цивільно-правової шкоди. Контролюючими органами є органи доходів і зборів- центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його територіальні органи. З 2014 р., на базі ліквідованого Міністерства доходів і зборів, в Україні створено Державну фіскальну службу, яка здійснює управління в податковій та митній сферах.

4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 Податкового кодексу, норми цих статтей слід тлумачити розширено, вони мали б містити слова «це має здійснюватись і під час внесення орендної плати за землю». Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців). Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені Податковим кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.

Дякую за запропоновану  форму (17.09.2015 № 783) - її можна знайти в наказі «Про затвердження форми Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності» ,  але мене цікавить форма 2013, 2014 року.  (Яка саме була встановлена форма в 2013, 2014 р)?

На запитання: "яким способом вноситься нарахування ? І чому різняться суми нарахованого з тими, які в Декларації?", Ви відповіли: Податкова декларація,  - документ, що подається платником податків  контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування податкового зобов'язання".

Здійснюється нарахування КИМ? Працівником ОДПІ? 

Однак є випадки, коли різняться суми нарахованого з тими, які подані в Декларації

?

 

з другого питання: "Яку відповідальність несуть органи місцевого самоврядування за надання недостовірної інформації?" малось на увазі надання органом місцевого самоврядування недостовірної інформації у  формі  "Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності", яку вона подає в ОДПІ, а не надання згідно з ЗУ "Про доступ до публічноїі фнормації".

відповідей немає на мої запитання? Я запитувала: яка форма була встановлена в 2013 році? ( а не в 2015)

     Я написав досить велику відповідь на ваші початкові запитання, там є певні відповіді на них! За правилами даного сайту, надання подальших юридичних послуг-є платним, і здійснюєтсья приватно (у приватній переписці). Щодо Вашого запитання про форми у 2013-му і 2014-му роках-то, пам'ятаю, я вияснив, що точно таких ж форм тоді ще не було, вони були впроваджені у 2015-му році! Відомості про Ваші подальші запитання просто не висвітлились в моєму акаунті тут, в графі "Події".

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.

але ж щодо  другого питання: "Яку відповідальність несуть органи місцевого самоврядування за надання недостовірної інформації?"  я не отримала відповіді, бо малось на увазі надання органом місцевого самоврядування недостовірної інформації у  формі  "Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності",( яку  ОМС подає в ОДПІ), а не надання згідно з ЗУ "Про доступ до публічноїі фнормації". Це ж не є додатковим питанням, яке потрібно оплачувати...

щодо 4 го питання: ХТО нараховує суму орендної плати? Якщо ви кажете: "Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку ", то означає, що в декларації , яку вони подають в оДПІ, це і є "нарахування"? ці суми не повинні відрізнятись від тих, що "фактично нараховані", (які ОДПІ подає на запит щодо нарахування і сплати орнедної плати платником податку).Суми не відповідають задекларованим сумам...То "чому різняться суми нарахованого з тими, які в Декларації?"  - це теж додаткове питання чи те, на яке я не отримала безкоштовної відповіді?

 

     До відповіді на друге запитання. Згідно із нормами закону «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 р., публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених вищезгаданим законом. Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом! Тобто, якщо Ви запитуєте щодо можливої відповідальності працівників органів місцевого самоврядування та органів Державної фіскальної служби за надання недостовірної інформації у Формі Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності, який пересилається органами місцевого самоврядування Державній фіскальній службі, то дія частини другої статті 212-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (та і всієї цієї статті)-не поширюється на дані відносини, бо тут наявне вищезгадане отримання інформації суб’єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій.

     Працівники органів державної влади та місцевого самоврядування можуть нести дисциплінарну відповідальність за передання один одному документів із недостовірною інформацією, згідно із статтями 139-152 Кодексу законів про працю та статтями 64-79 закону «Про державну службу» від 2016 року. Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених законом, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення. До державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарних стягнень: 1) зауваження, 2) догана, 3) попередження про неповну службову відповідність, 4) звільнення з посади державної служби. Для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ.

     Також-дерслужбовці можуть нести матеріальну відповідальність. Матеріальна та моральна шкода, заподіяна фізичним та юридичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю державних службовців під час здійснення ними своїх повноважень, відшкодовується за рахунок держави. Держава в особі суб’єкта призначення має право зворотної вимоги (регресу) у розмірі та порядку, визначених законом, до: 1) державного службовця, який заподіяв шкоду, 2) посадової особи (осіб), винної (винних) у незаконному звільненні, відстороненні або переведенні державного службовця чи іншого працівника на іншу посаду, щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної державному органу у зв’язку з оплатою часу вимушеного прогулу або часу виконання нижчеоплачуваної роботи.

Особи, винні  у  порушенні законодавства про службу в органах місцевого    самоврядування, притягуються до цивільної, адміністративної або кримінальної  відповідальності  згідно  із законом. Матеріальна шкода, завдана nериторіальній громаді незаконними рішеннями сільських,  селищних,  міських голів,  голів районних  у місті,  районних  та  обласних  рад,  їх заступників,  керівників управлінь,  відділів,  інших  структурних підрозділів  виконавчих органів місцевого самоврядування, діями чи бездіяльністю посадових осіб  місцевого   самоврядування   при   здійсненні   ними   своїх повноважень,   відшкодовується  за  рахунок  місцевого  бюджету  в порядку, встановленому законом. Cільські, селищні,  міські, районні  у місті, районні та обласні ради, сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті,  районної та обласної ради мають право  pворотної  вимоги (регресу)   до   посадової  особи  місцевого  самоврядування,  яка заподіяла шкоду територіальній  громаді,  у  розмірах  і  порядку, визначених  законами  України  та статутами територіальних громад, прийнятими відповідно до законів України.

     До відповіді на четверте питання. Відповідно до норм Цивільного кодексу, плата за оренду землі має визначатись у договорі оренди землі. За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Договір оренди  землі  укладається  у письмовій  формі  і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Розмір,  умови  і  строки  внесення  орендної  плати за землю встановлюються  за  згодою  сторін у договорі оренди (крім лише строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які (строки) встановлюються   відповідно   до Податкового кодексу України).

     Саме «нарахування» суми орендної плати тут є дещо менш важливим моментом, ніж, скажімо, при нарахуванні суми податку-до сплати, бо сума плати за оренду визначається в договорі, а не державою та фіскальним органом-при сплаті податків. Сума орендної плти визначається в договорі оренди землі, але це-не є нарахування. Нарахуванням слід вважати можливі документи, які органи Фіскальної служби видають для сплати орендної плати, і в яких визначений розмір цієї плати за договором, нарахування має визначатись державою в особі органів державної влади чи місцевого самоврядування. Якщо органи Фіскальної служби подають запит щодо нарахування і сплати орендної плати її платником, то це, дуже вірогідно-і є нарахуванням суми орендної плати!

     На практиці часто трапляються випадки, коли суми, які подані в декларації для сплати податків, зборів тощо-не відповідають нарахованим органом державної влади чи місцевого самоврядування-платникам цих сплат. Причиною цієї невідповідності можуть бути помилки як зі сторони платника, так і з боку працівників органу державної влади чи місцевого самоврядування, також-причиною можуть бути і правопорушення, але перш, ніж про них заявляти, потрібно усе тут добре перевірити і зважити. Якщо у Вашому випадку суми справді різняться, то Ви можете здійснити маленьке звернення до органів Фіскальної служби, їх посадових осіб чи інших посадових осіб, які тут діяли-для роз’яснення питання про розбіжність між даними, поданих Вами в декларації і даними про нарахування орендної плати, поданими органами на місцях Державної фіскальної служби. Згідно із законом «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, зі змінами та доповненнями.

Згідно пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

На запитання до ОДПІ, яку відповідальність несуть органи місцевого самоврядування за неподання та несвоєчасне подання інформації про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі, ОДПІ відповіла:

«Застосування штрафних санкцій за неподання та несвоєчасне подання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, інформації про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання Податковим кодексом України не передбачено».

Якщо жодної відповідальності - то орган місцевого самоврядування звісно вибере варіант: не надавати інформації. J

Водночас:  відповідно до ст.19 Конституції України, Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс "ЗОБОВ'ЯЗУЄ"  орган місцевого самоврядування подавати інформацію в ОДПІ, а ОМС - не подає інформації. 

 

То він - ПОРУШУЄ Конституцію і чинне законодавство України?

І, ПОРУШУЮЧИ, не несе відповідальності?

 

Працівники органу місцевого самоврядування-трохи порушують законодавство, не виконуючи свого обов'язку із надання контролюючому органу інформації про договірні відносини оренди землі. Вони можуть нести за це дисциплінарну (трудово-правову) чи матеріальну (цивільно-правову) відповідальність. Якщо Ваші права було суттєво порушено, Ви можете звернутись-зі скаргою на дії працівників до адміністрації установи для дисциплінарного провадження, та (або) до суду для цивільного процесу щодо відшкодування шкоди.

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.

1. Працівники органу місцевого самоврядування-трохи порушують законодавство, - як це "ТРОХИ"? :)

2. "звернутись до адміністрації установи"?  - якої установи?

"Якщо Ваші права було суттєво порушено"-?

 Якщо орендар подає в ОДПІ декларацію, а в ній вказує суму орендної плати (ну, скажімо так: певну суму оренди), а в той час він мав сплачувати ІНШУ суму у звязку із зміною нормативно грошової оцінки всіх земель, але місцева рада не подала інформації в ОДПІ - то з ЧИМ може звірити ОДПІ? В результаті - орендар сплатив суму, яку задекларував - а громада недоотримала коштів, за які можна було б поремонтувати дах в багатоповерхівці... Як ви думаєте, це є "суттєве порушення" моїх прав? чи може- прав всієї громади? Але якщо закон дозволяє органу місцевого самоврядування ...порушувати - то хіба мої права - п о р у ш е н і?  

 

Я надав Вам консультації, подальші послуги є платними. Не пишіть мені про дрібні деталі, щодо такого юристу-є мало що сказати. 1. Органи місцевого самоврядування трохи порушують законодавство у випадку і коли це порушення-на відносно невелику суму, у Вашому випадку-так і, можливо, є. Якщо порушення-на більшу суму, то це є більше правопорушення. В кримінальному кодексі є стаття 212 "Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)", на це-треба зважати. 2. Ви можете звернутись до керівництва установи, тобто органу Державної фіскальної служби, які і справляють цей податок. Конкретно-того ж органу, з яким маєте юридично відносини. Це-може бути головне управління держфіскалслужби, одна з територіальних об'єднаних податкових інспекцій (одна на кілька районів) тощо. 3. Щодо можливого суттєвого порушення прав-я мав на увазі величину проступку, який "зачіпає" і Ваш обов'язок зі сплати податків, і тут у Вас виникає право, передбачене ст. 56 конституції-"Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень".

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

не в мережі
Фото користувача
Яцюк наталія
м. Київ
відповідей за тиждень: 5
Телефон: +38 (098) 414-65-40
Телефон: 0637323860
не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 1
Телефон: [email protected]