реєстрація ФОП

Доброго дня. Зареєструвалась ФОП не по місцю своєї реестрації, а по місцю проживання. Я щось порушила? Чи маю право на таку реєстрацію, якщо у мене є договір аренди на приміщення де я проживаю?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

Є варіанти держреєстрації ФОП:

1) електронний:

• через сервіс «Онлайн-будинок юстиції» — online.minjust.gov.ua/;

• або через сайт igov.org.ua/service/1495/general. Щоправда, цей варіант працює тільки для приписаних у Донецькій, Дніпропетровській та Тернопільській областях.

Електронний спосіб держреєстрації дозволить вам стати ФОП «дистанційно», незалежно від того, де ви перебуваєте і де прописані (ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.03 р. № 755-IV, далі — Закон про держреєстрацію). Але щоб ним скористатися, обов’язково мати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Утім, оформити його можна без проблем;2) паперовий — усі необхідні документи (заяву про держреєстрацію, заяву про вибір спрощенки — за необхідності) можна подати:

• держреєстратору;

• у центр надання адміністративних послуг (реєстрація безкоштовна);

• у виконком місцевих рад, якщо прийнято відповідне рішення про це (крім адміністрацій міст обласного значення);

• нотаріусові (доведеться заплатити за послуги нотаріуса);

• або акредитованим суб’єктам держреєстрації (їх перелік можна знайти на сайті minjust.gov.ua/spysok-akred-sdr).

Проте, щоб скористатися паперовим способом, доведеться відвідати держреєстратора (або ЦНАП тощо) особисто, маючи при собі паспорт. Причому зареєструватися можна тільки в тому органі, який розташований за місцем прописки підприємця.

Виняток — фізособи, які прописані в АРК, або на окупованій території ОРДЛО, або на лінії зіткнення. Вони можуть зареєструватися де завгодно, незалежно від їх прописки (наказ Мін’юсту від 25.11.16 р. № 3359/5). До речі, згідно з ч. 2 ст. 4 Закону про держреєстрацію зареєструватися можна в обласному центрі, якщо ви прописані в області (виняток — м. Київ — там реєструють тільки прописаних у самому місті).Проте на практиці в міських ЦНАПах говорять про те, що можуть зареєструвати тільки жителів міста. А тим, хто прописаний в області, потрібно звертатися в обласні ЦНАПи за місцем прописки.

Якщо ви не можете поїхати за місцем прописки особисто (і не хочете використовувати електронний варіант держреєстрації), то можете:

• відправити документи з представником, попередньо забезпечивши його нотаріально посвідченою довіреністю;

• відправити документи поштою (у цьому випадку підпис майбутнього підприємця на заяві про держреєстрацію має бути посвідчений нотаріально).

Після реєстрації потрібно обов’язково отримати виписку!

Якщо ви хочете стати платником єдиного податку, можна подати заяву про вибір спрощенки разом із заявою про держреєстрацію. Утім, таку заяву можна подати й пізніше, але вже — податківцям (за місцем прописки).Чи можна стати на ФОП-облік у київській податковій, якщо працюю в Києві, але прописаний у Харкові?

Так не вийде. Якщо ви хочете платити податки і звітувати в Києві, то потрібно змінювати прописку.

З харківською пропискою вас автоматично візьме на облік податкова за місцем прописки. Це й буде ваше основне місце обліку (п. 45.1 ПКУ)! Саме тут доведеться:

платити податки і подавати звіти, навіть якщо ви працюватимете в іншому місті (категорія 107.08 ЗІР ДФСУ). Хоча звіти можна подавати в електронному вигляді з ЕЦП, не виходячи з дому;

• реєструвати Книгу обліку доходів / Книгу обліку доходів і витрат;

реєструвати РРО (за необхідності). Навіть якщо ви реєструєте РРО на транспортний засіб або господиницю, розташовану в Києві, усі документи на його реєстрацію подаються податківцям за основним місцем обліку (у нашому випадку — харківським податківцям) — п. 3 гл. 2 розд. II Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій <…>, затвердженого наказом ?Мінфіну від 14.06.16 р. № 547 (ср. 025069200).Звіт за працівників за формою № 1ДФ подаємо за основним місцем обліку (до харківської податкової), навіть якщо ваші працівники працюють у Києві.

Просто так стати на облік у київській податковій не можна. І навіть якщо ви, наприклад, орендуєте земділянку держ- або комунальної власності в Києві й платите орендну плату / подаєте декларацію в київську податкову (орган ДФСУ за місцезнаходженням земельної ділянки), то київська податкова все одно буде вашим неосновним місцем обліку. Тобто туди платимо тільки земоренду і звітуємо з неї (див. статтю «Майнові податки: а що там у ФОП?» // «БТ», 2019, № 5). Усі інші звіти і платежі — до харківської податкової.

І тут — «каверза» для спрощенців груп 1 та 2: якщо ви стоїте на обліку в податковій за місцем прописки (наприклад, у Харкові), а діяльність здійснюєте в іншому місці (наприклад, у Києві), то податківці вимагатимуть від вас платити єдиний податок за максимальною ставкою.

Тож врахуйте, що іноді перед держреєстрацією, можливо, є сенс змінити прописку…

Зв'язатися з юристом
ООО Право на Якість, місто Київ
Телефон:+380732137627,+380503858355,+380972037619
E-mail:[email protected]
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: 200 грн
Благодарность принимается на карту Приват Банка
5329 5720 0051 2468
Платные консультации по прайсу
http://right-for-quality.com/



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

не в мережі
Фото користувача
Яцюк наталія
м. Київ
відповідей за тиждень: 3
Телефон: +38 (098) 414-65-40
Телефон: 0637323860