Стаття 155-2. Обман покупця чи замовника, КУпАП

Комунальне підприємство, яке надає послуги з централізованого опалення, виставило рахунки власникам квартир за надання послуги за опалення за 10 днів, протягом яких ця послуга не надавалась. Це факт підтверджується зверненням близько 70% власників квартир будинку і актами житлово-експлуатаційної організації, якими засвідчено, що постачальник теплоносія для системи опалення подавав теплоносій з параметрами, нижчими від нормативних, що і стало причиною відсутності опалення. На заяви власників квартир до організації-постачальника послуг про необхідність зробити перерахунок в оплаті за опалення, організація-постачальник послуги відмовилась робити перерахунки, хоча посадовим особам постачальника послуги було відомо, що послуга відповідно до договору не надавалась.Рішенням поліції ознак правопорушення в діях посадових осіб постачальника послуги не вбачається. Чи є в діях посадових осіб постачальника послуг ознаки правопорушення, передбаченого ч.2ст.155-2 КУпАП?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

     У діях працівників комунального підприємства-надавача послуг із централізованого опалення-немає складу адміністративного проступку, передбаченого ст. 155-2 Кодексу про адміністративні правопорушення. Склад адміністративного проступку «обмірювання, обважування, обраховування, перевищення встановлених цін і тарифів або інший обман покупця чи замовника працівниками торгівлі, громадського харчування і сфери послуг та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності під час реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг, в т. ч. й вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або вчинені у великих розмірах» має ряд наступних ознак. Об'єктом правопорушення є встановлені законодавством правила торгівлі та надання послуг населенню, а також законні інтереси покупців та замовників. Предметом правопорушення можуть бути товари (зокрема, вироби, що виготовляються на замовлення) або грошові кошти - залежно від того, на отримання якого із цих двох видів майна було спрямовано дії винної особи. Об'єктивна сторона обману покупців та замовників полягає в діях, які набувають форми обмірювання, обважування, обраховування або іншого обману (перевищення встановлених цін і тарифів, продаж зіпсованих товарів, продаж товарів нижчого сорту за ціною вищого тощо). Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є вчинення останнього лише під час реалізації товарів покупцям або надання послуг замовникам. Це може мати місце на підприємствах торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення, комунального господарства, на ринках чи в інших місцях. Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується прямим умислом. Суб'єктом правопорушення можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування і сфери послуг та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності. Особа, Що укладає і здійснює окрему угоду, предметом якої є продаж її власного майна, не може визнаватися суб'єктом цього правопорушення. У випадках застосування особою обману покупця при здійсненні подібної угоди її дії за наявності підстав можуть бути кваліфіковані за ст. 51 КпАП як шахрайство.

     У кодексі про адміністративні правопорушення є глава 11 «Адміністративні правопорушення в галузі житлових прав громадян, житлово-комунального господарства та благоустрою». Взагалі-у Вашому випадку немає складу адміністративного проступку, передбаченого статтями цієї глави даного кодексу. Однак, якщо послуга централізованого опалення не надавалась в період року, в який вона мала надаватись-там наявний склад адмінправопорушення, передбаченого статтею 98 Кодексу про адміністративні правопорушення «Марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів»: систематичне, без виробничої потреби, недовантаження або використання на холостому ходу теплоустаткування; систематична пряма втрата стисненого повітря, води і тепла, спричинена несправністю арматури, трубопроводів, теплоізоляції трубопроводів, печей і тепловикористовуючого устаткування! Там санкція-штраф від десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це-частково підтверджується актиами житлово-експлуатаційної організації (поданная теплопостачальником теплоносія з параметрами, нижчими від нормативних). Це правопорушення посягає на енергозберігаючу політику держави, встановлену законом «Про енергозбереження» від 1994 року та іншими актами. Об'єктом правопорушення є ефективне використання енергетичних ресурсів при їх споживанні підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами. З об'єктивної сторони правопорушення полягає у порушенні вимог в сфері енергозбереження, встановлюваних державними стандартами, технічними нормами й правилами, що є обов'язковими для виконання на всій території України. Суб'єктивна сторона: вина у формі умислу або необережності. Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 коментованої статті, вірогідно, може бути лише визначене коло посадових осіб: керівники підприємств, установ, організацій, їх заступники; головні інженери, головні енергетики (головні механіки) підприємств; начальники цехів; керівники адміністративно-господарських служб установ і організацій. Інших адмінправопорушень-у цьому випадку немає.

Послуги із централізованого опалення надаються споживачам безперебійно. Відповідно до п. 29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету міністрів від 21 липня 2005 року, споживач має право на зменшення розміру плати у разі надання  послуг  не  в  повному  обсязі, відхилення їх кількісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання. Виконавець (надавач) зобов’язаний своєчасно   надавати   споживачу  послуги  в  установлених обсягах. Сторони  звільняються  від  відповідальності згідно з договором про надання послуг із централізованого опалення у разі настання дії непереборної сили (дії  надзвичайних ситуацій техногенного, природного або екологічного характеру), яка унеможливлює  надання  відповідної  послуги   згідно   з   умовами договору. Згідно із Порядком проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженим постановою Кабінету міністрів від 17 лютого 2010 р., у випадку надання таких послуг не в повному обсязі виконавець-протягом  місяця,  що настає за  розрахунковим-проводить перерахунок  розміру  плати  за  фактично  надані  послуги  шляхом зменшення розміру плати за надання  послуг  з  урахуванням  ряду вимог (наявність порушень закону-надання послуг із централізованого опалення пізніше встановленого строку початку сезону опалення, або дострокове закінчення опалювального сезону, також-перерви у наданні послуг із централізованого опалення при допустимому строку відхилення від показника 12 годин на добу один раз на місяць). Вам потрібно звернутись до підприємства-надавача послуг із централізованого опалення з вимогою перерахування плати за ненадані послуги (можна-колективно, та з відповідними посадовими особами-працівниками житлово-екплуатаційної організації, поліції тощо), та, вірогідно, повідомити у поліцію (нові, законні підрозділи) про учинення адміністративного проступку, передбаченого ст. 98 КПАП, із проханням покарати правопорушників (звернутись можете до інших працівників поліції, законослухняних).

 

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.

Дякую за відповідь, але мені не зовсім зрозуміло, як до дій посадових осіб можна застосувати ст.98 КпАП. Між підприємством-постачальником тепла та підприємством-утримувачем будинку(ЖКП, а точніше ТОВ "М.Ж.К.") спір не вирішився - постачальник теплової енергії настоює на тому, що параметри подачі теплової енергії відповідали нормам, а підприємство-утримувач будинку настоює на тому, що параметри подачі теплової енергії не відповідали нормам, що підтверджується складанням декількох актів, які направлялись підприємству-постачальнику тепла. Підприємство-постачальник тепла на звернення власників квартир з приводу проведення перерахунку за опалення надало відповідь, що підстав для перерахунку не має. У мене питання - чи є в діях посадових осіб підприємства-постачальника тепла, які вимагають сплату за не надану послугу з опалення квартир, ознаки правопорушення?

У статті 98 Кодексу України про адміністративні правопорушення є словосполучення "недовантаження ... теплоустаткування", "втрата стисненого повітря", "спричинена несправністю ... печей", які вказують на те, що норми цієї статті, значно вірогідно, можуть застосовуватись і до опалення, а отже-і до централізованого опалення. Я написав у консультації опис частини першої цієї статті КПАП (кодексу про адмінправопорушення), та відомості із науково-практичного коментаря Кодексу про адміністративні правопорушення-про енергозберігаючу політику держави, про об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт і суб'єктивну сторону складу даного правопорушення. Обережно потрібно діяти стосовно суб'єктів цього правопорушення, вказаних у санкції частини першої ст. 98 КПАП, бо на практиці часто винний у даному проступку може займати іншу посаду, ніж вказано у статті, тоді-певне, потрібно здійснити притягнення до відповідальності насправді винного! Хіба стосовно застосування цієї статті якась посадова особи заявляла щось конкретне? Я надав Вам загалом-вичерпну консультацію. За правилами цього сайту, додаткові правові послуги надаються платно. Будь ласка, в разі потреби-пишіть мені особисті повідомлення, а не публічні відповіді. Надіюсь на взаєморозуміння!

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

не в мережі
Фото користувача
Яцюк наталія
м. Київ
відповідей за тиждень: 5
Телефон: +38 (098) 414-65-40
Телефон: 0637323860
не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 1
Телефон: [email protected]