уповноважені особи виконкомом сільської ради на складення адмін протоколів

2) посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчими органами, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад (частини перша - четверта статті 41, статті 96-2, 103-1, 103-2, 103-3, 104, частина перша статті 106-1, статті 106-2, 127-2, 149 - 152, частини третя - п’ята статті 152-1, статті 154, 155, 155-2, 156, 156-1, 156-2, 159 - 160, стаття 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статті 183, 185-1, 186-5, 197, 198);

Чи можна даний пункт статті розуміти так, що виконком сільської ради має право уповноважити своїм рішенням посадову чи іншу особу на складення адмін протоколів з подальшим направлення до адмін комісії виконкому сільської ради для притягнення порушника до відповідальності?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

Для початку нагадаємо, що в ст. 213 Кодексу України про адміністративні правопорушення2 наведений перелік органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення. Так, передбачається, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються:

2 Далі за текстом — КпАП.

1

адмінкомісіями

2

виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад та їх посадовими особами, уповноваженими на те КпАП

3

районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями), а у випадках, передбачених КпАП, місцевими адміністративними та господарськими судами, апеляційними судами, вищими спеціалізованими судами та Верховним Судом України

4

органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те КпАП

Слід зазначити, що найбільш широкі компетенції в сфері застосування адміністративних стягнень мають саме адмінкомісії. Нагадаємо, що відповідно до пп. 4 п. «б» ч. 1 ст. 38 Закону України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»3 прийняття рішення щодо утворення адмінкомісії віднесено до повноважень виконавчих комітетів відповідно сільської, селищної, міської ради. Тобто місцева рада не має приймати відповідних рішень.Що слід враховувати виконавчому комітеті на етапі утворення цього колегіального органу? Склад адмінкомісії, який має відповідати вимогам ст. 215 КпАП, якою визначено, що комісія утворюється в складі голови, заступника голови, відповідального секретаря, а також членів комісії. При цьому уточнюється, що в адмінкомісіях при виконавчих органах міських рад є посада звільненого відповідального секретаря комісії. Для багатьох залишається незрозумілим кількісний склад адмінкомісії, адже загадана нами стаття не визначає, скільки має бути саме членів такого колегіального органу.

В такій ситуації ми завжди рекомендуємо звернутися за допомогою щонайменше до Положення про адміністративні комісії Української РСР, затвердженого ще Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 09.03.88 р. № 5540-XI4.Так от, в ст. 6 Положення зазначено, що адміністративні комісії діють у складі голови (заступник голови або член виконавчого комітету), заступника голови, відповідального секретаря і не менш як 6 членів комісії. При цьому уточнюється, що число членів комісії встановлюється залежно від обсягу роботи комісії органом, який утворює комісію.

Таким чином, можна говорити про те, що питання кількісного складу колегіального органу залишено на розсуд відповідного виконавчого комітету. Але, знову ж таки, в цій ситуації необхідно враховувати вимоги ст. 216 КпАП, якою передбачено, що адмінкомісії мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення при наявності не менш як половини членів їх складу. Отже, «формуючи» склад комісії, необхідно розуміти, що така комісія повинна працювати, а працювати вона зможе лише у тому випадку, якщо на засіданнях буде присутня передбачена законодавством кількість членів комісії. Знову ж таки, зауважуємо, що правомочною комісія є у разі наявності на засіданні не менше половини не від присутніх, а від складу колегіального органу — це важливо.

Тепер щодо так званої підконтрольності адмінкомісій. КпАП не містить чітких норм щодо цього. Водночас у ст. 6 цього Кодексу зазначається, що...

Органи місцевого самоврядування, забезпечуючи відповідно до Конституції України додержання законів, охорону державного і громадського порядку, прав громадян, координують на своїй території роботу всіх державних і громадських органів із запобігання адміністративним правопорушенням, керують діяльністю адміністративних комісій та інших підзвітних їм органів, покликаних вести боротьбу з адміністративними правопорушеннями.

Який же саме орган місцевого самоврядування мається на увазі? На нашу думку, це все ж таки виконавчий комітет, який утворив адмінкомісію. На це вказує і вже згаданий нами раніше пп. 4 п. «б» ч. 1 ст. 38 Закону № 280 (ср. 025069200). Саме за ним законодавцем закріплено повноваження щодо спрямування діяльності адмінкомісій.Так, ст. 9 Положення визначено, що адмінкомісії організують облік розглянутих справ про адміністративні правопорушення та узагальнюють практику розгляду цих справ. Також передбачається, що адмінкомісія, встановивши при розгляді конкретних справ або в результаті узагальнення практики їх розгляду причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративних правопорушень, вносить у відповідний державний орган, громадську організацію або службовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов.

Не пізніш як у місячний строк за пропозицією має бути вжито необхідних заходів і про результати повідомлено адмінкомісію, що внесла пропозицію.

Якщо ви звернули увагу, то серед тих органів, які перелічені вище (до яких адмінкоміся може звернутися з відповідними пропозиціями), відсутні органи місцевого самоврядування. Тим не менш, на нашу думку, до органів місцевого самоврядування також можна та необхідно звертатися. Такий висновок побудований на положеннях ст. 6 КпАП, відповідно до якої органи місцевого самоврядування віднесено до тих органів, які мають розробляти та здійснювати заходи, спрямовані на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості і дисципліни, суворого додержання законів України.

Тепер декілька слів про діловодство в справах, що розглядаються адмінкомісіями. Порядок ведення діловодства визначений в ст. 10 Положення (на жаль, поки що іншого немає). Цією нормою передбачено, що порядок реєстрації та зберігання справ, зразки форм документів, необхідних для роботи адмінкомісій, затверджуються відповідними виконавчими комітетами. Тобто саме виконавчий комітет має розробити та затвердити перелічені документи. Отже, перевірте, чи є вони у вас в наявності. Якщо немає, постає необхідність в їх розробленні, якщо, утворюючи адмінкомісію, ви ставили за мету забезпечення її належної роботи.

В свою чергу ст. 11 Положення уточнено, що справа, що заводиться адміністративною комісією, повинна містити:

1

протокол про адміністративне правопорушення

2

протокол засідання адмінкомісії

3

постанову адмінкомісії

4

дані про сповіщення осіб, які беруть участь у справі, про день і час засідання адмікомісії

5

дані про вручення або надіслання постанови особі, щодо якої її винесено, та потерпілому

6

відмітки про звернення до виконання постанови

7

хід і результати її виконання

8

інші документи у справі

Зв'язатися з юристом
ООО Право на Якість, місто Київ
Телефон:+380732137627,+380503858355,+380972037619
E-mail:[email protected]
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: 200 грн
Благодарность принимается на карту Приват Банка
5329 5720 0051 2468
Платные консультации по прайсу
http://right-for-quality.com/



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

онлайн
Фото користувача
Яцюк наталія
м. Київ
відповідей за тиждень: 5
Телефон: +38 (098) 414-65-40
Телефон: 0637323860
не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 1
Телефон: [email protected]