Стаття 144. Насильницьке донорство, ККУ

Прочитала статтю лікаря "Зачем "медицине" свежая плацента и пуповина наших детей". Виявляється, наші медики продають іі для виготовлення дорогих медичних та косметичних препаратів. Доречі, я мати двох дітей і кожен раз після пологів вимагали щоб хтось приніс мені 3- літрову банку для плацети (бо для моєї використали "свою"). І таке говорили кожній жінці. Сказали, що будуть відсилати в лабораторію для аналізів. Результатів, звичайно , я так і недопросилася.

Під яку статтю КК підлягають ці дії ? 143 ч. 5 ККУ?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

Рівень злочинності у сфері медичної діяльності-досить значно високий. За специфікою професії медики мають доступ до тіла людини, в т. ч.-можуть у випадку зв’язків поганого медика із представниками «злочинного прошарку», злочинцями-легко навчитись робити «потрібні» злочини та здійснювати злочинну діяльність. У сфері медицини, точніше-злочинної її частини-нерідкими є медичні злочини, в т. ч. й ті, що спричинили смерть потерпілого чи нанесення йому значних тілесних ушкоджень. Невипадково у Кримінальному кодексі України є досить значна кількість статтей про злочини у сфері медичної діяльності, цілий ряд їх (для порівняння з іншими професіями-у цьому кодексі немає статтей про злочини у сфері цілого ряду інших, «мирних» професій, наприклад-філологів, істориків, працівників сфери культури, географів тощо). В разі виникнення підозрілих ситуацій при утворенні ушкоджень тіла чи смерті людини тощо, які стались в медичних умовах-потерпілий чи його близькі мають звернутись до законослухняних працівників правоохоронних органів, щоб досягнути законності. В подібних випадках-людям потрібно бути уважними, щоб не потерпіти, мати надійний правовий захист тощо.

Ці дії, значно вірогідно, підпадають під ознаки злочину, передбаченого частинами четвертою чи п’ятою (залежно від кількості осіб, що вчинили той злочин-однієї чи кількох) статті 143 кримінального кодексу. Незаконна торгівля органами або тканинами людини-карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк. Ті ж дії, учинені за попередньою змовою групою осіб, або участь у транснаціональних організаціях, які займаються такою діяльністю-караються позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади і займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Тобто санкції тут передбачено законом відносно значні.

Основним безпосереднім об'єктом даного злочину є здоров'я особи, а його додатковим обов'язковим об'єктом - залежно від конкретної форми цього злочину - порядок проведення трансплантації органів чи тканин людини або торгівлі органами або тканинами людини як складових порядку забезпечення здоров'я населення.

У Резолюції Комітету міністрів Ради Європи про приведення у відповідність законодавств держав-учасників з питань вилучення, пересадження і трансплантації матеріалів організму людини урядам держав-учасників рекомендовано привести свої закони у відповідність із Правилами, доданими до Резолюції, і ввести відповідні санкції для забезпечення їх виконання. Правилами, зокрема, встановлено щодо вилучення, пересадження, трансплантації й іншого використання матеріалів від: 1) живих людей: донорові повинна бути надана відповідна інформація про можливі наслідки вилучення; вилучення не повинне здійснюватися без добровільної, а у відповідних випадках - письмової згоди донора; вилучений матеріал не може бути запропонований для продажу; 2) померлих людей: вилучення не повинне мати місця за наявності заперечень з боку померлого; факт смерті повинен бути встановлений лікарем, який не входить до складу команди, що буде робити вилучення, пересадження або трансплантацію; особистість донора не повинна бути відома реципієнтові, а особистість реципієнта - родині донора; матеріали не повинні надаватися за винагороду.

Під органами розуміються частини організму людини, що мають певну будову і спеціальне призначення (орган зору, серце, легені, печінка, нирки, підшлункова залоза з 12-палою кишкою, селезінка тощо), а під тканинами - речовини, що являють собою систему переважно однорідних клітин - м'які тканини (тверда мозкова оболонка, перикард), тканини опорно-рухового апарату (сухожилки м'язів, фрагменти ребер, колінний і плечовий суглоби тощо), артеріальні і венозні судини, клапани серця, аорти та інших великих судин, інші тканини (кістковий мозок, шкіра, зуби, трахея тощо).

Об'єктивна сторона злочину може проявитися і в такій формі, як незаконна торгівля органами або тканинами людини. Якщо медики дійсно продають плаценти для різних цілей-то тут, значно вірогідно, наявна є певна торгівля тканинами людини.

Під вилученням у людини органів чи тканин розуміється процес хірургічного або іншого втручання в організм людини і позбавлення її належного їй органа чи тканини. Злочин у цій формі вважається закінченим з моменту позбавлення людини органа чи тканини.

Дії з несанкціонованого вилучення у потерпілого ембріональної тканини, біологічного матеріалу, отриманого внаслідок аборту-кваліфікуються за статтею 143 кримінального кодексу, отже несанкціоноване викристання плаценти-мало б кваліфікуватись за цією ж статтею ціього ж кодексу.

Суб'єкт злочину-загальний. Часто, а саме-виконавцем-ним є медичний працівник.

З суб'єктивної сторони злочин у будь-якій із його форм характеризується прямим умислом.

Існує думка, що норми статті 143 кримінального кодексу застосовуютья лише при порушенні порядку трансплантації, а якщо її не було-то їх слідкваліфікувати за іншими актами законодавства. Такі дії є порушенням умов договірного надання медичних послуг (які тоді Вам надавались), які визначені законодавством. Я, як юрист, вважаю ці дії досить значно незаконними, оскільки при необумовленому використанні медиками тканин людини їх можуть використовувати для злочинних медичних цілей, а кваліфікувати їх пропоную за ч. 4 чи ч. 5 ст. 143. Філологічно ж-незаконна торгівля тканинами людини-наявна.

У діях цих медиків, значно вірогідно, є ознаки правопорушення, передбаченого Статтею 44-2 кодексу про адміністративні правопорушення «Порушення обмежень, встановлених для медичних і фармацевтичних працівників під час здійснення ними професійної діяльності». Порушення обмежень, встановлених для медичних і фармацевтичних працівників під час здійснення ними професійної діяльності-тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачені частиною першою цієї статті-тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. До цих обмежень належить одержування від суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво та/або реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення, їх представників неправомірну вигоду.

Зв'язатися з юристом
Босак (Бандурка) Назарій Орестович, місто Львів
ICQ:581230319
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: Надання розгорнутої правової консультації, юридичних порад, правової інформації та юридичних роз'яснень, праця з документами правового характеру, юридично-претензійна робота, зроблення правового висновку, ведення правничого супроводу, загальна правова робота по судовому розгляду, відстоювання інтересів громадянина в органах виконавчої влади, деякий захист клієнта від проступків, робота по відносинах клієнта із судово-правоохоронними органами тощо-150 грн. за годину безпосередньо праці.



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

не в мережі
Фото користувача
Яцюк наталія
м. Київ
відповідей за тиждень: 5
Телефон: +38 (098) 414-65-40
Телефон: 0637323860
не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 1
Телефон: [email protected]