Відстрочка від армії

Добрий день! Потребую Вашої консультації.

Раніше, нашим законодавством була офіційно закріплена відстрочка від армії для осіб, що навчаються на денній формі. Надавалася вона один раз, але протягом всього безперервного циклу навчання у ВНЗ (бакалаврат, магістратура, аспірантура).

У 2018 році вперше почали випускати магістрів, які навчалися на професіно-орієнтованих програмах підготовки, тобто термін навчання складав вже не 2 роки, як це було раніше, а 1.5. Відтак, навчання цих студентів закінчилось у грудні 2018 року. Вступ в аспірантуру розпочинається лише влітку. Тобто, навіть при своєму бажанні вступити в аспірантуру, всі випускники автоматично потрапляють під призов на строкову військову службу весною 2019 року. Скажіть, будь ласка, чи вже врегульовано це законом і як бути, якщо я все-таки збираюсь продовжити навчання в аспірантурі? Дякую.

Ваш коментар *

Відповіді юристів

добрий день.

Наведу статтю від 2019 року щодо цього питання:

Двічі на рік у всіх областях України проводиться набір на строкову військову службу, в рамках якої в армію забирають тисячі українців. З особливостями призову в 2019 році, термінами проведення та підставами для відстрочки розібрався «Юридичний портал України».

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців (ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії.


Хто підлягає призову до армії в 2019 році?

Призовний вік в Україні у 2019 році встановлено на рівні 20-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, які визнані придатними до стройової підготовки і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що раніше призову в армію підлягали юнаки віком від 18 років. Разом з тим, незважаючи на підвищення віку призовників-строковиків, молоді люди 18-19 років вправі пройти службу в армії на добровільній основі (за контрактом).

Який термін служби в українській армії?

Згідно ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу» термін служби в армії становить:

  • 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти
  • 12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра
Які терміни проведення призову на строкову службу в 2019 році?

Як і раніше, у 2019 році в Україні буде проведено дві хвилі призовів у армію — весняний та осінній. Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України. На 2019 рік встановлено такі дати призову:

  • з 1 квітня по 31 травня — весняний призов 2019 року
  • з 1 жовтня по 31 грудня — осінній призов 2019 року

Призовна кампанія може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Крім того, чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або прикордонну службу (зимовий призов).

Зміни військового права стосовно збільшення і зменшення призовного віку, оновлення дат (періодів) початку і кінця призову, а також інші новини строкової служби, щоденно відстежують адвокати Юридичного порталу України. Інформація в статті постійно оновлюється — додайте цю сторінку в закладки.

Що робити, якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», потрапити під відстрочку можуть:

  • призовники, у яких є дитина віком до трьох років
  • чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
  • громадяни, у яких є непрацездатні батьки (одинока мати/батько)
  • студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій
  • призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї (родині)
  • священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

  • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
  • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
  • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
  • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
  • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу
  • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
  • призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних


Як отримати відстрочку або звільнення від армії за станом здоров’я?

На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Однією з підстав є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. Відстрочка і звільнення від служби оформляються виключно за рішенням РВК, на підставі висновку медичної комісії.

Медогляд призовників проводиться для визначення стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональні порушення, а також фактична працездатність, спеціальність і освіта. Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається тимчасова відстрочка (на півроку або один рік) і потім проводиться повторна медкомісія.

Уникнути служби в армії в Україні у 2019 році можна при наявності таких проблем зі здоров’ям (таблиця):

Актуальний і вичерпний список захворювань, які дають право на звільнення від призову на строкову службу в армію, міститься в «розкладі хвороб» (затверджено Наказом МОУ №402).

Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. В якості адмін покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

  • штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення
  • штраф 170-255 гривень — за повторне порушення

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за ст. 335 Кримінального кодексу є умовним (але судимість буде).

Зв'язатися з юристом
Мартинюк Ярослав Олександрович, місто Вінниця
Телефон:+380972458235
E-mail:[email protected]
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: У разі виникнення додаткових запитань та/або при необхідності більш детальної консультації, звертайтесь в особисті повідомлення на сайті або пишіть на електронну адресу.
Особисті консультації (в особистих повідомленнях на сайті чи по е-mail) здійснюються на платній основі, оплата - від 100 грн. (в залежності від складності питання).

Подякувати за консультацію ви можете слідуючим чином:
поповнити телефонний рахнок +380972458235

Доброго дня я молодший сержант (кінолог)від час уходу за собакою стався нещасний випадок відвалилась раковина і впала на ногу перелом пальців стопи, мене дальши тримають в частині хоч в мене постійні скарги на біль , що мені робити , і чи мені щось виплатять ? Тимбільши я прикордонік і постійно повинен бути в русі

Мартинюк Ярослав Олександрович, ви не відповіли, як бути з тим, що у перерві між магістратурою та аспірантурою (пів року), громадяни підпадають під військовий призив весною



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

не в мережі
Фото користувача
Яцюк наталія
м. Київ
відповідей за тиждень: 5
Телефон: +38 (098) 414-65-40
Телефон: 0637323860
не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 1
Телефон: [email protected]