Чи законні рубки пов'язані і не повязані з веденням лісового господарства ?

Чи розроблені та затверджені форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі Кабінетом Міністрів України на проведення інших рубок і робіт пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства ?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

Стаття 69. Спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів

Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.

На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.

Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є:

прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок;

прийняття рішення про припинення діяльності лісокористувача;

невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення;

недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів;

результати оцінки впливу на довкілля.

Спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів анулюється в разі:

припинення права користування лісами з підстав, передбачених статтею 22 цього Кодексу;

припинення права використання лісових ресурсів з підстав, передбачених статтею 78 цього Кодексу.

Зв'язатися з юристом
ООО Право на Якість, місто Київ
Телефон:+380732137627,+380503858355,+380972037619
E-mail:t.borsuk@right-for-quality.com
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: 200 грн
Благодарность принимается на карту Приват Банка
5169 3305 1024 4848
Платные консультации по прайсу
http://right-for-quality.com/

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16 жовтня 2015 року № 826 «Деякі питання видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів», якою установлено, що сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, видані відповідно до Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1260, є дійсними до прийняття Порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, передбаченого статтею З Закону. Врегулювання питання видачі сертифіката можливо шляхом внесення змін до Закону, а саме в частині виключення зі статті 3 частин третю та дев'яту, як такі, що містять норми, які неможливо виконати в законний спосіб, обмежують права суб'єктів господарювання здійснювати операції купівліпродажу деревини та унеможливлюють експорт деревини, яка була придбана не у постійного лісокористувача. Враховуючи вищевикладене, на сьогодні відсутні механізми реалізації статті З Закону в частині видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Разом з тим, Мінагрополітики спільно з Держлісагентством опрацьовується законопроект, яким запропоновано реалізацію механізму видачі сертифіката. Щодо затвердження порядку визначення розміру плати за користування мисливськими угіддями. Відповідно до статті 24 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» (далі - Закон України) розмір та порядок внесення плати за користування мисливськими угіддями визначаються у договорі між користувачем мисливських угідь та власником або постійним користувачем земельних ділянок, на яких знаходяться ці угіддя. Розмір плати за користування мисливськими угіддями встановлюється залежно від їх місцезнаходження, природної якості та інших факторів. Вищезазначеним Законом України не передбачено прийняття підзаконних нормативно-правових актів щодо врегулювання питання внесення плати за користування мисливськими угіддями. Водночас Мінагрополітики вивчається питання щодо доцільності внесення таких змін до відповідної статті Закону України. Щодо забезпечення прийняття відповідних управлінських рішень, спрямованих на створення збалансованого лісокористування, прозорої і регульованої загальнодержавної системи обліку та ведення лісового господарства і охорони лісів. Листом Мінагрополітики від 14.11.2017 № 37-13-6/25266 проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії реформування лісового господарства на період до 2022 року» внесено на розгляд Уряду. За результатами засідання Кабінету Міністрів України s з (протокол № 65 від 15.11.2017) проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії реформування лісового господарства на період до 2022 року» схвалено з дорученням оформити відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950. З метою належного виконання підпункту 2 пункту 4 протоколу № 65 засідання Кабінету Міністрів України проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії реформування лісового господарства на період до 2022 року» направлено на погодження до заінтересованих органів виконавчої влади для висловлення позицій. Стратегія спрямована на визначення цілей та інструментів для розв'язання екологічних, економічних та соціальних проблем лісового господарства України, та створення умов для сталого розвитку з урахуванням географічних та інших особливостей. Реалізація положень Стратегії сприятиме забезпеченню сталого розвитку та управління лісовим господарством у лісах всіх форм власності, вдосконалення структури лісогосподарських підприємств; створенню системи контролю за веденням лісового господарства шляхом розмежування наглядових і контрольних функцій та функцій здійснення господарської діяльності. Щодо затвердження правил обліку, зберігання, заповнення, видачі бланків лісорубного або лісового квитка та правил огляду місць використання лісових ресурсів. Держлісагентством розробляються проекти Правил обліку, зберігання, заповнення, видачі бланків лісорубного або лісового квитка та Правил огляду місць використання лісових ресурсів, які у встановленому порядку будуть подані на затвердження до Мінагрополітики. Щодо розроблення механізму донарахування/перерахунку рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. ДФС у своєму листі від 05.12.2017 № 20637/5/99-99-12-03-04-16 зазначає, що органами ДФС, у тому числі і центральним апаратом ДФС, постійно здійснюється контроль за повнотою обліку платників рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та сплатою ними платежу до державного бюджету. Суб'єкти лісових відносин на етапі підготовчих робіт, що регламентовані Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» (далі - Порядок), фактично декларують визначені у спеціальних дозволах розміри податкових зобов'язань з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Підставою виконання перерахунку податкових зобов'язань є спеціальні дозволи та акти огляду місць використання лісових ресурсів. Зазначені акти на виконання пункту 56 Порядку самостійно складаються суб'єктами лісових відносин для підтвердження фактів самостійного виявлення помилок між оцінками обсягу деревини, що підлягає заготівлі в межах виділених лісових ділянок, та фактичним використанням, як і зазначено у пункті 256.11.2 пункту 256.11 статті 256 Податкового кодексу України.

Зв'язатися з юристом
ООО Право на Якість, місто Київ
Телефон:+380732137627,+380503858355,+380972037619
E-mail:t.borsuk@right-for-quality.com
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: 200 грн
Благодарность принимается на карту Приват Банка
5169 3305 1024 4848
Платные консультации по прайсу
http://right-for-quality.com/



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

Телефон: +380732137627,+380503858355,+380972037619
не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 6
Телефон: kasanovn535@gmail.com
Телефон: +380505459070

Кращі юристиКращі юристи

Телефон: +38 (067) 630-77-35
Телефон: kasanovn535@gmail.com
Телефон: +380732137627,+380503858355,+380972037619

Загрузка
Наверх