Податок на пай.

Мої земельні паї ( державний акт серія ЛГ №069208 - 4,34 га та серіяЛГ №069209 - 4,34 га) були до 30,12,2018 р. в аренді в ЗАТ "СГВФ " Агротон". Обробляти землю на своїх паях я почав на весні 2019 року. За який термін користування землею я маю сплатити податок?

Ваш коментар *

Відповіді юристів

Об’єктом оподаткування земельним податком відповідно до п.270.1 ст.270 ПКУ є:

  • земельні ділянки, які перебувають у власності аб о постійному користуванні;
  • земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Базу оподаткування визначено у п.271.1 ст.271 ПКУ. Це:

  • нормативна грошова оцінка (НГО) земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації;
  • площа земельних ділянок, НГО яких не проведено.

Як відомо, з 01.01.2019 р. набули чинності зміни до ПКУ, внесені Законом № 2628(1). Щодо земельного податку зміни незначні. Приміром, з п.271.2 ст.271 ПКУ видалено слова «розташованих у межах населених пунктів», у наслідок чого місцеві ради отримали право приймати рішення щодо НГО земельних ділянок, які розташовані не лише у межах населених пунктів, а й за їх межами.

Ставки податку. Щодо ставок земельного податку, то ПКУ, як і раніше, визначає лише їх граничні розміри. Заува жимо, що граничні розміри ставок податку за земельні ділянки, НГО яких проведено, у 2019 році порівняно з 2018 роком не змінилися (п.274.1 ст.274 ПКУ). Як і раніше розмір податку за такі землі не може бути більшим за 3 % від НГО. Причому за землі загального користування не більше 1 %, а для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 % та не більше 1 % від їх НГО.

Окремо визначено, що гранична ставка земельного податку для лісових земель не може перевищувати 0,1 % від НГО.

Ставку земельного податку за ділянки, НГО яких не проведено, залишено без змін — у розмірі не більше 5 % від НГО одиниці площі ріллі по АР Крим або по області, а для сільгоспугідь — не менше 0,3 % та не більше 5 % від зазначеної оцінки. Для лісових земель встановили граничну ставку — не більше 0,1% НГО (п.277.1 ст.277 ПКУ).

Зверніть увагу! Наказом Мінагрополітики від 18.12.2018 р. № 605 було викладено в новій редакції додаток 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затверд­женого наказом Мінагрополітики від 23.05.2017 р. № 262. Це означає, що НГО одиниці площі ріллі по АР Крим та по областях змінилася.

Отже, при обчисленні суми земельного податку (та орендної плати, про яку йтиметься далі) на 2019 рік за земельні ділянки, НГО яких не проведено, слід застосовувати оновлені показники НГО.

Конкретні розміри ставок земельного податку встановлюють органи місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельних ділянок (п.284.1 ст. 284 ПКУ).

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів має бути офіційно оприлюднено органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду (пп.12.3.4 ст.12 ПКУ). Крім цього, ставки місцевих податків (до яких належить і земельний податок) оприлюднюються до 15 липня поточного року також і на веб-сайті ДФС.

Зверніть увагу! Згідно з п.3 розділу ІІ Закону № 2628 у 2019 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги пп.4.1.9 та п.4.5 ст.4, пп.12.3.4, пп.12.4.3 та п.12.5 ст.12 ПКУ та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. № 1160-IV.

Це означає, що місцеві ради зможуть переглянути ставки місцевих податків протягом 2019 року. Отже, сільгосппідприємствам потрібно буде постійно їх моніторити. В разі зміни ставок в середині звітного року слід подати уточнюючі декларації (якщо сільгосппідприємство подавало річну декларацію).

Пільги. Як і раніше, фізичні особи – власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі звільняються від сплати земельного податку за умови передання їх в оренду платникові єдиного податку 4 групи на період дії єдиного податку (п.281.3 ст.281 ПКУ).

В свою чергу сільгосппідприємства – платники єдиного податку 4 групи, які мають землі у власності або в постійному користуванні, звільняються від земельного податку відповідно до п.297.1 ст.297 ПКУ. Однак не слід забувати, що таке звільнення не поширюється на земельні ділянки, які сільгосппідприємства не використовують безпосередньо для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (а наприклад, здають в оренду).

Крім того, у ст.283 ПКУ наведено перелік категорій земельних ділянок, що не підлягають оподаткуванню земельним податком, зокрема:

  • сільгоспугіддя, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та хімічно забруднені угіддя, на яких обмежено ведення сільського господарства;
  • сільгоспугіддя, що перебувають у тимчасовій консервації або на стадії сільськогосподарського освоєння;
  • земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;
  • земельні ділянки зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками, до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень.

Додаткові пільги із земельного податку, що сплачується на відповідній території, можуть установлюватися органами місцевого самоврядування.

Зверніть увагу! Якщо земля перебуває у власності фізичної особи – засновника фермерського господарства, а використовується фермерським господарством (юридичною особою), то земельний податок за таку землю має сплачувати власник, тобто фізособа.

Суми податку фізичним особам нараховують контролюючі органи (за місцем розташування земельної ділянки). Для цього вони надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку (див. Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР), категорія 112.01). Втім, така фізособа може уникнути сплати земельного податку в разі, якщо фермерське господарство є платником єдиного податку 4 групи, й між ним та фізособою буде укладено договір оренди, а право оренди зареєстровано у встановленому законодавством порядку.

Зв'язатися з юристом
ООО Право на Якість, місто Київ
Телефон:+380732137627,+380503858355,+380972037619
E-mail:t.borsuk@right-for-quality.com
Сказати Дякую +15 грн

Вартість послуг: 100 грн
Благодарность принимается на карту Приват Банка
5169 3305 1024 4848
Платные консультации по прайсу
http://right-for-quality.com/



Типові договориБланки договорів



Розділи консультації

Активні юристиАктивні юристи

не в мережі
Фото користувача
Nikjlay Kasyanov
м. Дніпро
відповідей за тиждень: 21
Телефон: kasanovn535@gmail.com
онлайн
Фото користувача
ООО Право на Якість
м. Київ
відповідей за тиждень: 11
Телефон: +380732137627,+380503858355,+380972037619
Телефон: предоставляется по согласию
Телефон: 0637323860

Кращі юристиКращі юристи

Телефон: +380732137627,+380503858355,+380972037619
Телефон: +38 (067) 630-77-35
Телефон: kasanovn535@gmail.com

Загрузка
Наверх